Barion Pixel
Gynotal szülészeti gél

A Gynotal®, szülést segítő gélt speciálisan a hüvelyi szülés megkönnyítésére fejlesztették ki.

+ 36 30 573 2246, + 36 20 238 3827

gynotal@synovis.hu

1116 Budapest
Hauszmann Alajos u. 3/a

Könnyebb szülés Gynotal
+ 36 30 573 2246, + 36 20 238 3827

gynotal@synovis.hu

1116 Budapest

Hauszmann Alajos u. 3/a

Kövess minket
 

Hasznos tudnivalók

Gynotal  >  Hasznos tudnivalók

Gynotal® szülészeti gél

A szülészeti gél segítséget nyújthat az elhúzódó szülés során.

Szülést segítő gél tudnivalók
Mi történik a szülés során?

A méhnek két részét különíthetjük el: az alsó, hüvelyhez csatlakozó részt passzív szakasznak, a felső, nagy izomtömeget aktív szakasznak nevezzük. Az aktív szakaszt izomrostok alkotják, melyek a szülés kapcsán rendszeresen összehúzódnak. Ezzel szemben a passzív szakaszban kevesebb izomelem található az aktív szakaszhoz képest. A szülés során az aktív szakasz összehúzódásai a magzat koponyáját a passzív szakaszhoz préselik, melynek rostjai felszedődnek, a méhszáj kitágul, így a koponya előtt megnyílik az út a hüvely felé. Az összehúzódások alatt a passzív szakasz rostjai körkörösen ráfeszülnek a magzati koponyára, ezáltal a passzív szakasz és a magzati koponya között felületi súrlódás jön létre. A felületi súrlódás nagymértékben lassíthatja a szülés folyamtát.

Hogyan hat a Gynotal szülészeti gél?

Ha sikerül csökkenteni a magzati koponyára ható súrlódási erőt, akkor nagy mértékben lerövidülhet a tágulási szak időtartama. A magzatvíz, illetve a magzatmáz csökkenti a méhszáj, illetve a koponya között fellépő súrlódási erőt, így segíti a méhszáj tágulását. A magzatmáz általában a szülés időpontjára felszívódik, a magzatvíz pedig önmagában nem minden esetben elégséges a felületi súrlódás csökkentésére. A Gynotal szülészeti gél összetevőinek köszönhetően hatékonyan csökkentheti a súrlódási erőt, lerövidíti a tágulási és kitolási szakot, valamint a kitolási szakban védi a hüvelyfalat és a gátat a sérüléstől.

A magzatvíz és a magzatmáz nem elégséges a szülés közben fellépő súrlódási erő csökkentésére?

A szülés időpontjában a magzatmáz nagy része felszívódik, és az elölfekvő koponya körül, melyre a méhszáj ráfeszül, gyakorlatilag nem található magzatmáz. A magzatvíz mennyisége általában a szülés időpontjára lecsökken, ezért a koponya és a méhszáj között fellépő súrlódási erőt nem minden esetben tudja hatékonyan csökkenteni. Hasonlatos, amikor egy ujjra szorult gyűrűt próbálunk eltávolítani. Ha csapvízet engedünk az ujjunkra, kevésbé lesz sikeres a gyűrű eltávolítása, mintha szappanos vízzel próbálkozunk, mely hatékonyan csökkenti a súrlódási erőt.

Gynotal szülészeti gél a könnyebb szülésért…

A Gynotal gél segítségével a hüvelyi szülés nemcsak könnyebb, hanem kevésbé kellemetlen mind az anya, mind a baba számára. A csontos medencét borító lágy szövetek ellenállásukkal jelentősen lassítják a szülés folyamatát. A Gynotal gél sima, erősen hozzátapad a hüvelyfalhoz, bevonja a lágyrészeket, így a baba könnyebben halad át a medencén. A szülészeti gél síkosítja a méhszáj belső felszínét, így csökkenti a súrlódási erőt a magzati koponya és a méhszáj belső felszíne között. A súrlódási erő csökkenésével a méhszáj gyorsabban felszedődik a koponya elől, a magzat gyorsabban a szülőcsatornába kerül, ahol a gél szintén megkönnyíti a magzat előrehaladását. Vizsgálatok szerint kb. 30%-kal csökkentheti a tágulási szak időtartamát, így az időnyereség először szülő kismamák esetén akár 2 óra is lehet. A kitolási szak időtartamát pedig 25-30 perccel csökkentheti. A gyorsító hatása mellett védelmet nyújt a méhszájnak és a hüvelyfalnak egyaránt, így a szülést biztonságosabbá is teszi. A gél használata mellett a baba koponyája könnyebben gördül ki a hüvelyből, kisebb az esélye a gátsérülésnek. A szülészeti gél alkalmazása mellett ritkábban kell gátmetszést végezni és gátrepedés is ritkábban fordul elő.

Császármetszés után is alkalmazható?

A szülészeti gélt használhatjuk császármetszést követően is. Császármetszés után tervezett hüvelyi szülés esetén is segítséget jelenthet a szülés kapcsán. Megkönnyíti a koponya előrehaladását vákuumos szülés, illetve fogóműtét esetén is.

Vízben vajúdás, vízben szülés esetén is használható?

Vizsgálatok szerint a Gynotal szülészeti gél vízben vajúdás és szülés esetén is csökkenti a szülés időtartamát, hatékonyan védi a hüvelyfalat és a gátat.

Mikor nem használhatjuk a szülészeti gélt?

Nagyon ritkán fordul elő, hogy a szülészeti gélt nem alkalmazhatjuk. Méhüregi gyulladás esetén nem alkalmazható, továbbá nem javasolt a felhelyezése, ha a hüvelyi szülés előreláthatólag nem kivitelezhető. Nem szabad alkalmazni a gélt, ha a gél bármelyik összetevőjére érzékenység merült fel.

Lehet-e mellékhatása a Gynotal gélnek?

Az eddigi vizsgálatok nem mutattak káros hatást sem az anyára, sem a magzatra. A szülészeti gél biztonságosságát klinikai tanulmányok is bizonyítják. A szülészeti gél hatása csupán fizikai, a súrlódási erőt csökkenti, a hüvelyfalon nem szívódik fel. A gél sterilen csomagolt, tanulmányok a baktériumölő hatásáról is beszámolnak. Kicsi az esélye, hogy allergiát okoz, nem tartalmaz tartósítószert, színezékanyagot. Használat mellett nem ismert nyálkahártya irritáció, az eddigi vizsgálatok mellékhatást nem említenek.

Hogyan alkalmazzuk a Gynotal szülészeti gélt?

A szülészeti gélt kizárólag szülésznő vagy orvos helyezheti fel a méhszájhoz, illetve a hüvelybe. A doboz három tubust tartalmaz, melyből kettő egyforma 1-es számmal jelzett, a harmadik tubust pedig 2-es számmal jelölték. A két egyforma gélből a tágulási szak folyamán, hüvelyi vizsgálat közben alkalmanként 3-4 ml-t kell felhelyezni a méhszájhoz, a harmadik 2-es számmal jelzett tubust pedig a kitolási szak elején helyezzük fel a hüvelybe. A felhelyezését segíti a rugalmas, hajlékony puha anyagból készült applikátor.

Gynotal gél használati útmutató

"Kevesebb a hüvelyfal horzsolásos sérülése, a gát rugalmasabb, könnyebben tágul, kevésbé reped, a kitolás rövidebb ideig tart."

- Bihari Tímea, Szülésznő, Róbert Károly Magánkórház

"A gél bevezetése óta szüléseim nagy részében használtam, a szülés minden szakaszát érezhetően megkönnyítette, és nagymértékben fokozta a gát és hüvely védelmét.”

- Dr. Tekse István, Szülész-nőgyógyász szakorvos

"Tapasztalataink szerint könnyebben forog a magzati koponya a hüvelyben, csökken a súrlódás okozta sérülés és több esetben tudjuk sérülés nélkül, gátvédelem mellett befejezni a szülést."

- Bihari Tímea, Szülésznő, Róbert Károly Magánkórház